TOKYO OLİMPİYATLARINA 9.KOTAMIZ YASEMİN ADAR’DAN

Bulgaristan başkenti
Sofya’da devam eden Tokyo Olimpiyatları Kalifikasyon Turnuvasında Kadınlarda Avrupa ve Dünya Şampiyonumuz Yasemin ADAR Ekvatorlu, Kübalı ve Avusturyalı rakiplerini yenerek finale yükseldi ve Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı kazandı.
Avrupa ve Dünya Şampiyonumuz
76 kg Yasemin ADAR ilk turda Ekvatorlu rakibi Genesis Reasco VALDES’i (18-7) sayı tuşuyla, Çeyrek finalde de U23 Dünya Şampiyonu Kübalı Milayims Marin POTRİLLE’i (2-0) öndeyken tuşla yenerek yarı finale yükseldi.
Güreşçimiz yarı finalde Dünya 3.sü Avrupa 2.si Avusturyalı Martina Kuenz’i de rahat bir şekilde (10-1) yenerek finale adını finale yazdırdı. Böylece Türkiye 9.cu Olimpiyat kotasını kazanmış oldu. Daha önce Serbest Stilde 4,
Grekoromende 3, Kadınlarda 1
güreşçimiz kota kazanmıştı. Yasemin Adlar’la birlikte kota sayımız 9’a yükseldi.
Grekoromen stilde 3 Güreşçimiz daha Cumartesi günü elemelerde mücadele edecekler.
ZEYNEP YETGİL VE BUSE TOSUN REPESAJDA
53 kg Zeynep YETGİL ilk turda Macar Mercedes Denes’i (10-0) sayı tuşuyla, ikinci turda Avrupa Şampiyonu Hollandalı Jessica Blaszka’yı (5-3) yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Avrupa Şampiyonu Rus Olga Khoroshavtseva’ya yenildi. Rus güreşçi finale yükseldiği için güreşçimiz repesajda Alman Wendle/ Moldovalı Leorda galibiyle karşılaşacak. Kazanırsa 3.lük için Venezuellalı rakibi Betzabeth Villegas ile mücadele edecek.
68 kg Buse TOSUN ilk turda Dominikli Yessica Ovideio PEREZ’i (4-2) yendi. Güreşçimiz Avrupa Şampiyonu Bulgar Mimi Nikolava HRİSTOVA’ya yenildi.
Bulgar güreşçi finale yükseldiği için Buse Tosun repesajda Hintli Nisha ile karşılaşma hakkını elde etti. Buse rakibini yenerse 3. için Çekyalı Adela Handzlickova ile karşılaşacak.