Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Vekili Av. Türker Arslan, 4 Mayıs 2021 Salı günü hayatını kaybetti. Türk sporuna sporcu, hakem ve yönetici olarak ömrünü adayan Merhumu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyor, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Türker Arslan

1998 yılından beri TMOK Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği yaptı. Ayrıca, TMOK Spor Hukuku Komisyonu ve Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türk Spor Vakfı’nda Üye olarak yer aldı.

Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak uzun yıllar avukatlık yaptı, özel sektörde hukuk müşaviri ve üst düzey yönetici olarak görev aldı. Uzun yıllar, çeşitli basın organlarında yazı işleri müdürlüğü ve spor yazarlığı görevlerini sürdürdü.

1959-1964 yılları arasında, Galatasaray Spor Kulübü’nde atletizm ve futbol dallarında lisanslı sporculuk yaptı. Bu kulüpte, Yönetim Kurulu Üyeliğine en genç yaşta seçilen kişi oldu ve Sicil Kurulu ile Divan Kurulu Üyeliklerini de üstlendi.

Galatasaraylılar Derneği, Galatasaray Eğitim Vakfı, Galatasaray Yardımlaşma Vakfı, Galatasaraylı Sporcular Derneği, GS Topluluğu İş Birliği Kurulu gibi çeşitli kuruluşlarda görev aldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nda (TAF) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

TFF Tahkim Kurulu’nda 1992-1997 döneminde 2. Başkan, Haziran 1997’den Haziran 2008’e dek Başkan olarak görev yaptı.

2007-2019 yılları arasında Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS-TAS) Üyesiydi.