Hollanda, Macaristan, Sırbistan ve Bosna Hersek’te Dünya ve Avrupa şampiyonlarında 14 sporcumuz ülkemizi temsil edecek.

Milli motosikletçi Deniz Öncü, Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Moto3 Dünya Şampiyonası’nın Hollanda ayağında mücadele edecek. FIM Moto3 Dünya Şampiyonası’nın dokuzuncu ayağı, 25-27 Haziran tarihlerinde Hollanda’nın Assen şehrindeki 4 bin 500 metre uzunluğa sahip TT Assen Pisti’nde düzenlenecek. Deniz Öncü, Red Bull KTM Tech3 takımıyla şampiyonada ilk 3’e girmek için ter dökecek.

TMF Milli Takımlar Kaptanı Kenan Sofuoğlu koordinesinde Moto3 sınıfında Türkiye’yi temsil eden milli sporcu, Hollanda Grand Prix’sinde 25 Haziran Cuma serbest antrenmanlara, 26 Haziran Cumartesi günü de sıralama turlarına katılacak. Sezonun dokuzuncu mücadelesi, 27 Haziran Pazar günü TSİ 12.00’de start alacak.

İLAYDA YAĞMUR YILMAZ AVRUPA KADINLAR KUPASI’NDA

Avrupa Kadınlar Kupası’nda (Women’s European Cup) bu sene ilk defa mücadele eden İlayda Yağmur Yılmaz, kupanın 4. ve 5. yarışına Hırvatistan’da çıkacak. Avrupa Kadınlar Kupası 25-27 Haziran tarihlerinde Grobnik pistinde düzenlenecek. İlayda Yılmaz, 25 Haziran Cuma günü serbest antrenmanlara, 26 Haziran Cumartesi günü sabah sıralamaya katılacak. Aynı gün TSİ 15:00’da sezonun 4. yarışı başlayacak. Kupada sezonun beşinci heyecanı ise 27 Haziran Pazar günü TSİ 13:15’te (10 tur) start alacak.

TURGUT DURUKAN ALPE ADRİA’DA START ALACAK

Güney ve Orta Avrupa bölgelerinin uluslararası motosiklet yarış serisi olan Uluslararası Alpe Adria Pist Şampiyonası’nın açılış yarışı 25-27 Haziran tarihlerinde Hırvatistan’ın Grobnik Pisti’nde koşulacak. Şampiyonada Turgut Durukan Superstock 600 sınıfında start alacak. Şampiyonanın 1. ayağının ilk yarışı 26 Haziran Cumartesi günü TSİ 13:30, ikinci yarışı da 27 Haziran Pazar günü TSİ 11:45’te 11 tur üzerinden koşulacak.

SIRBİSTAN’DA 9 SPORCUMUZ ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

Sırbistan’da düzenlenecek Avrupa 65&85 ve Balkan Motosiklet Birliği (BMU) Motokros Şampiyonalarında 9 sporcumuz mücadele edecek. Globare şehrindeki MX Gajic pistinde 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek şampiyonada Avrupa Şampiyonası EMX65 sınıfında Efe Okur ve EMX85 sınıfında da Baran Bulut Kocaman piste çıkacak. BMU Avrupa Motokros Şampiyonası’nda MX sınıfında Şakir Şenkalaycı, Volkan Özgür, Murat Başterzi, MX2 sınıfında Buğrahan Bayraktar, MX Senior sınıfında Ceyhun Kalfalı, 65 cc sınıfında da Berat Şenkalaycı ve Hasan Hüseyin Baş yarışacak.

Ay-yıldızlı genç motokrosçuların mücadele edeceği Avrupa 65&85 ve BMU Motokros Şampiyonalarının serbest antrenman ve sıralamaları 26 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Şampiyonada 27 Haziran Pazar günü ise milli sporcular kupa için ter dökecek.

KAZDAL VE AYDIN EKSTREM ENDURO ŞAMPİYONASI’NDA

Türkiye Enduro Şampiyonası’nda başarılı derecelere imza atan İzzet Kazdal ve Süleyman Aydın 25-27 Haziran tarihlerinde BMU Ekstrem Enduro Şampiyonası’na katılacak. Bosna Hersek’te yapılacak şampiyonada, Kazdal ve Aydın 25 Haziran Cuma günü süper enduro, 26 Haziran Cumartesi günü klasik enduro ve 27 Haziran Pazar günü de ekstrem enduro etaplarında mücadele edecek.

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, “Haftasonu sporcularımız farklı şampiyonalarda ülkemizi temsil edecekler. Milli sporcumuz Deniz Öncü Hollanda’da Moto3 Dünya Şampiyonası’nda kupa mücadelesi verecek. Avrupa Kadınlar Kupası’nda İlayda Yağmur Yılmaz Covid19’a yakalanıp bir yarışı kaçırmıştı. Şimdi Hırvatistan’da bunu telafi etmeye çalışacak. Aynı pistte Uluslararası Alpe Adria Şampiyonası’nın açılışında Turgut Durukan ödül kürsüsüne çıkmaya çalışacak. Sırbistan’da gençler Avrupa Motokros Şampiyonası’nda Efe Okur ve Baran Bulut Kocaman sınıflarında derece almaya çalışacak. BMU Avrupa Motokros Şampiyonası’nda da başta Şakir Şenkalaycı olmak üzere 7 sporcumuz ay yıldızlı bayrağımızı temsil edecek. Bütün sporcularımız kendi şampiyonalarına iyi hazırlandılar. İnşallah hafta sonu hedeflediğimiz başarılara ulaşırız.” dedi.