19 – 25 Eylül 2022 tarihleri arasında İtalya – Roma’da düzenlenen Dünya Gençler Bocce (Raffa) Şampiyonasında Mikayil Şen Dünya Şampiyonu oldu.

Dünya Gençler Bocce (Raffa) Şampiyonası 19 – 25 Eylül 2022 tarihleri arasında İtalya’nın Roma şehrinde yapıldı. Müsabakada Ülkemizi Kafile Başkanı olarak Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Prof.Dr.Mutlu TÜRKMEN, Yönetim Kurulu üyesi ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, idareci olarak Genel Sekreterimiz S. Eren ÖZTÜRK, Antrenör Erdal BUYRUK ve Sporcular; Mikayil ŞEN, Salim KUNDUZ, Şevval AKÇANLI ile Medine KAYA temsil ettiler.

Altın Nokta disiplininde Ülkemizi temsil eden Mikayil ŞEN daha ilk turu 2. sırada bitirerek rakiplerine göz dağı verdi ve çeyrek finale adını 4.sıradan yazdırdı. Çeyrek finalde Cezayirli rakibi ile karşılaşan Mikayil ilk tur sonunda rakibiyle berabere kalınca bir tur daha yarıştı ve yine beraber kaldı, bunun üzerine 3.kez yapılan müsabakayı kazanarak yarı finale çıkarak, çeyrek finalde Dünya rekoru kıran Arjantin ile rakip olduk. Arjantinli rakibini çok rahat bir skorla geçen Mikayil finalde ev sahibi İtalya ile eşleşmiş oldu. Çekişmeli geçen final müsabakasında son 2 atışa 7 sayı geride başladık, tüm salon İtalya’nın kazandığını düşünürken misketi vuran Mikayil bir anda tüm salonu susturdu ve herkes son topu beklemeye başladı. Son hedefi İtalyan sporcunun kaçırmasıyla tüm salon sessizce Mikayil’i bekledi ve Mikayil son topu alarak Raffa Altın Nokta’da ilk Dünya Şampiyonu oldu.

Çift Kızlarda ülkemizi temsil eden Şevval Akçanlı ve Medine Kaya ilk turda Uruguay maçına çok tutuk başlayarak rakibine kolay sayılar verdiler, sonrasında maça asılan takımımız çok ufak farkla maçı kaybetti. Bu maçtan sonra konsantrasyonlarını yakalayan sporcularımız İtalya dahil diğer 3 maçını alarak grup lideri olarak yarı finale çıktı. Yarı finalde Şampiyonanın süpriz takımı Avusturya ile karşılaşan sporcularımız istediği sonucu alamayarak maçı kaybetti ve Bronz madalyanın sahibi oldular.

Sporcularımıza madalyalarını aynı zamanda Dünya Bocce Konfederasyonu Başkanı olan Başkanımız Prof.Dr. Mutlu TÜRKMEN takdim etti.

Müsabakada hakem olarak görev yapan Hilal BAHÇECİOĞLU, Türkiyedeki başarılı yönetimine İtalya’da da devam ederek Koordinatörlerden olumlu görüşler aldı.

Mersinde yapılacak Dünya Şampiyonasının ev sahipliğini yapacak olan Toroslar Belediyesi Başkanı Atsız Afşin YILMAZ, tüm ülkeler ile samimi bir diyalog kurarak, herkesi Mersine beklediğini yineledi. 2019 Dünya Şampiyonasının da ev sahipliğini yapan Toroslar Belediyesine tüm ülkeler memnuniyetlerini tekrar dile getirerek, Mersine tekrar gelmeyi beklediklerini Atsız Afşin YILMAZ Başkana ilettiler.