Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile Onikişubat Belediyesi arasında Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen sanatsal etkinliklere yeni bir ivme kazandıracak olan EXPO Açık Sahne Sanat Akademisi İş Birliği Protokolü Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ve Başkan Hanefi Mahçiçek tarafından imzalandı.

İmzalanan protokolle birlikte kurulacak olan EXPO Açık Sahne Sanat Akademisi ile ilköğretim 1’inci sınıftan başlayarak üst yaş limiti olmaksızın çocuk, genç ve yetişkinlerin çeşitli sanat dallarına yönelik bilgi edinmelerine, yeteneklerini keşfetmelerine, sanatsal faaliyetlere (konser, festival, yarışma, sergi, temsil) katılmalarına ve bu faaliyetlerin uygulama aşamalarının öznesi olmalarına imkan tanınacak.

Akademide yaş gruplarına göre oluşturulmuş çocuk, genç ve yetişkin katılımcıların görsel, işitsel ve sahne sanatları topluluklarına (koro, orkestra, resim atölyeleri, drama/tiyatro grupları, dans/halk oyunları) katılmaları ve topluluk faaliyetleri sonunda gerçekleşecek sergileme aşamasına dâhil olmaları sağlanacak.

Özellikle müzik alanında üst düzey eğitimlerin verildiği ‘konservatuvar’ düzeyinde faaliyetlerini yürütecek olan Akademi, kentte alanında hissedilen eksikliği kapatacak.

“KSÜ her alanda şehrimizdeki hemen hemen her kurum ve kuruluşla çok sayıda protokol imzalıyor.”

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Niyazi Can Kahramanmaraş’ın her meselesini kendi meseleleri olarak gördüklerini, şehrin her meselesine temas etmeye çalıştıklarını ve bu kapsamda pek çok kurum ve kuruluşla iş birliği içinde hareket ettiklerini belirterek “Üniversitemiz her alanda şehrimizdeki hemen hemen her kurum ve kuruluşla çok sayıda protokol imzalıyor. İş birliği içerisinde olunca, birlikte olunca, beraber olunca küçük faaliyetler yerine büyük faaliyetlere imza atılıyor. Bizim artık büyük düşünmemiz lazım, dünyanın nereye gitmekte olduğunu iyi takip etmemiz lazım. Güçlerimizi de birleştirerek bu cennet vatanımızda daha güzel işlere imza atmamız gerektiğine inanıyoruz. Onikişubat Belediyemizin de bu anlamda kendi çalışmalarının yanında eğitsel, sanatsal ve akademik anlamda şehrimize çok büyük destek verdiğine şahidiz. Protokolümüzün nesillerimiz için, sanat için, kültür için, belediyemiz ve üniversitemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi

“Bu iş birliği ve çalışmalar başka alanlarda da kurumlarımıza örnek olacaktır.”

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek de konuşmasında EXPO 2023 vesilesiyle Kahramanmaraş’ta çok güzel çalışmaların olduğunu belirterek, sanatsal anlamda önemli projelere imza attıklarını söyledi. Başkan Mahçiçek “Yerel yönetimlerimiz ve üniversitelerimiz ile yaş sınırı olmaksızın her alanda karşılıklı iş birliği yaparak insanlarımızın sanatsal anlamda faaliyetlerini koordine ederek onlara hizmet götürmek ve sanatsal alandaki iş birliğini çok daha ileri noktalara taşımaya gayret ediyoruz. Bugün yapılan çalışmaların çok güzel bir örneğinin protokolünü rektörümüzle beraber imzaladık. Kendileri hemen her alanda ki, özellikle EXPO 2023 çalışmalarımızın üniversiteler arasında tanıtımı bağlamında önemli çalışmalara imza atıyorlar. Sanatsal alanda işbirliği yapmak amacıyla protokol imzalıyoruz. Başta rektörümüze ve değerli hocalarımıza bu iş birliği için teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu iş birliği ve çalışmalar başka alanlarda da kurumlarımıza örnek olacaktır. Böyle örnek çalışmayı bizlerle beraber yürüttüğü için Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’a gönülden şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Törende, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ali Ünsal ve KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak da hazır bulundu.