Türkiye-Almanya arasında 1994 yılında imzalanan “Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği Hakkında Protokol” çerçevesinde Kahramanmaraş Gençlik Merkezi ile Bundesstadt Bonn kurumu arasında “Sanatsal Etkinlikler ile Türk-Alman Gençler El Ele” adlı “Uluslararası Gençlik Değişimi” programının ilk etabı 16-24 Ekim 2018 tarihinde Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilmişti.

 

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebi ile planlandığı tarihte gerçekleştirilemeyen değişimin ikinci etabı 26 Agustos-04 Eylül 2022 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleştirildi.

Değişim programı kapsamında 16 kişilik Kahramanmaraş Gençlik Merkezi kafilesi, ev sahibi kuruluş gençleriyle ile birlikte karşılama-tanışma etkinliklerinin yanı sıra kısa bir şehir turu ile programa başladılar. Gençlik çalışmaları alanında iki ülke arasında işbirliğinin sağlanması, önyargıların kırılması ve Almanya uygulamalarına ait bilgiler alınması gibi amaçlar gerçekleştirildi.

 

Gençlik kafilesi, eğitim programı dahilinde okul ziyareti ve workshop etkinliği ile kendi değişim programlarının günlüklerini yaptılar. Almanya tarihi müzesinin ardından, Bonn Belediye Başkanı ve Gençlik merkezi ziyaretiyle etkinlik devam etti. Brühl-Phantasialand eğlence merkezinde gençlerimiz güzel zaman geçirdi. “Hardtberg Tırmanma Ormanı” doğa yürüyüşü ve “Yedi Tepe Tarihi” gezisine katılan gençler serbest zaman ve veda programı ile programın kapanışını gerçekleştirdiler.