Mısır ev sahipliğinde, 3-11 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen ‘Gençler ve Yıldızlar Dünya Eskrim Şampiyonası’, başkent Kahire’de 9 gün süren heyecan dolu karşılaşmaların ardından dün son buldu. Kılıç, flöre ve epe branşlarında, yıldız ve gençlerde toplam 32 ay-yıldızlı eskrimcinin ülkemizi temsil ettiği organizasyonun ardından değerlendirmelerde bulunan Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, Milli eskrimcilerin Şampiyona’yı Türk eskrim tarihindeki ilkleri gerçekleştirerek başarılı bir şekilde tamamladığına işaret etti. Başkan Atalı, “Oldukça kalabalık bir kafile ile katıldığımız Dünya Şampiyonası’ndan bir gümüş madalya ile dönmenin yanı sıra, çok önemli ilklere imza atmış olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Genç Kadınlar Kılıç kategorisinde Dünya 2.’liğini elde ederek Dünya Şampiyonası’nın ilk madalyasını bizlere kazandıran sporcumuz Nisanur Erbil’in yanı sıra, Genç Kadın Kılıç takımımızın Dünya 4.’lüğü, yıldız kızlarımızda ise flörede Alisa İsbir, epede Aleyna Ertürk’ün kazandığı 6.’lık bizleri gururlandırdı ve geleceğe dair daha da umutlandırdı” diye konuştu.

 

Kahire’de ter döken milli eskrimcilerin Türk eskrim tarihindeki ilkleri başardığını ifade eden Atalı, “Bu organizasyonu bizim için özel ve farklı kılan, bugün burada elde edilen sonuçların gelecekte kazanacağımız zaferlere doğru atılmış önemli adımlar olması. Kazanılan bu derecelerin en sevindirici tarafı; bu durumun gelişimin ve büyük başarıların habercisi olması ve sporcularımızın bizi madalya maçı seyretmeye alıştırmaları olmuştur. Nisanur’un henüz 17 yaşında olmasına rağmen gençler kategorisinde dünya 2.’si olması, üstelik şampiyonluğu sadece 1 tuş ile, 15-14 mağlup olarak kıl payı kaçırması, gerçekten üzerinde durulması gereken çok büyük bir başarıdır. Bununla birlikte; bu şampiyonada flöre ve epe branşlarında yıldız kızlarımız Alisa ve Aleyna’nın, yine tarihinde bir ilki başararak çeyrek finale yükselmesi ve şampiyonayı Dünya 6.’sı olarak tamamlaması takdire şayandır. Bu derecelerin, bu kategori ve branşlarda Türk eskrim tarihindeki en iyi dereceler olduğunun altını çizmek gerekir” dedi.

Şampiyonada kazanılan başarının tesadüf değil; çok büyük emek ve inancın ürünü olduğuna değinen Başkan Atalı, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Bu şampiyonaya hazırlanırken, her zaman olduğu gibi; kazanmaya çok motive olduk, çok inandık. Sporcularımız tüm dünyada olduğu gibi çalışmalarını pandemi sürecinin gölgesinde sürdürse de, bu durumun asla onların çalışma azmini etkilemediğini ve tempolarını aksatmadığını söyleyebiliriz. Şampiyona öncesinde de, Bolu ve Antalya’da düzenlediğimiz iki kamp ile sporcularımızı hazırladık ve emeklerimizin karşılığını da büyük ölçüde aldık. Sporcularımıza; sporcuları yetiştiren antrenörlerine, hazırlık kampımız ve şampiyonada görev alan teknik heyete teşekkür ediyorum. Bu şampiyonadan geleceğe dair çok büyük umutlarımızı da yanımıza alıp mutlu şekilde ayrılıyoruz. Yıldız ve gençlerde elde edilen bu başarılar, büyükler kategorisinde de bizi bekleyen yepyeni başarıların, tarihi derecelerin de habercisidir.”

 

Dünyanın 78 ülkesinden bini aşkın sporcunun mücadele ettiği Şampiyona’da 3-11 Nisan tarihlerinde piste çıkan eskrimcilerin elde ettikleri dereceler, tarih ve kategorilerine göre aşağıda yer almaktadır:

 

1. Gün (3 Nisan Cumartesi)

Genç Kadınlar Kılıç: “Nisanur Erbil 2., Deniz Selin Ünlüdağ 11., Aylin Çakır 26., Maya Kerkeser 64.”

Genç Erkekler Kılıç: “Muhammed Furkan Kalender 18., Ahmet Turgut Taflan 28., Tolga Aslan 46., Murat Sarp Aşık 78.”

2. Gün (4 Nisan Pazar)
Yıldız Kızlar Kılıç: “Yağmur Erdağlı 13., Maya Kerkeser 27., Tuğçe Rana Kaya 39.”

Yıldız Erkekler Kılıç: “Tolga Aslan 11., Efe Dinç 16., Murat Sarp Aşık 20.”

3. Gün (5 Nisan Pazartesi)


Genç Kadınlar Kılıç (takım müsabakaları)- 4. takım
Genç Erkekler Kılıç (takım müsabakaları)– 11. takım

4. Gün (6 Nisan Salı)


Genç Kadınlar Flöre: “Şevval Pelin Cantenar 17., Alisa İsbir 25., Almıla Birçe Durukan 51., Nazlı Ceren Alioğlu 59.”

Genç Erkekler Flöre: “Poyraz Tuncer 38., Utku Özyalçın 74., Alp Eyüpoğlu 77., Baha Baykal Çetinel 86.”

5. Gün (7 Nisan Çarşamba)


Yıldız Kızlar Flöre: “Alisa İsbir 6., Eda Feride Demirhan 35., Şevval Pelin Cantenar 42.”

Yıldız Erkek Flöre: “Tan Sezer 12., Alp Tuna Korkmaz 19., Yusuf Arhan Doyaroğlu 31.”

6. Gün (8 Nisan Perşembe)


Genç Kadınlar Flöre (takım müsabakaları)– 9. takım
Genç Erkekler Flöre (takım müsabakaları)– 18. takım

7. Gün (9 Nisan Cuma)

Genç Kadınlar Epe: “Damlanur Sönmüş 42., Berra Sonyüksek 82., Aleyna Ertürk 93., Nilahsen Erten 100.”

Genç Erkekler Epe: “Doruk Çika 57., Hilmi Taha Ekenler 62., Emir Akal 88., Halis Efe Elibol 109.”

 

8. Gün (10 Nisan Cumartesi)

Yıldız Kızlar Epe: “Aleyna Ertürk 6., Damlanur Sönmüş 30., Nilahsen Erten 60.”

Yıldız Erkekler Epe: “Halis Efe Elibol 13., Yalgın Yeter 34., Emir Akal 87.”

 

9.Gün (11 Nisan Pazar)

Genç Kadınlar Epe (takım müsabakaları)- 12. takım
Genç Erkekler Epe (takım müsabakaları)- 21. takım