İnsanlık tarihi boyunca var olan engelliliğin çağımızda da devam eden dezavantajlı bir durum olduğu aşikârdır. Ancak modern dünyada gelişen teknoloji ve engellilere yönelik hizmetlerle beraber her geçen gün bu engellerin birer birer aşılabildiğini sevinçle takip etmekteyiz.

Bizler de, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu olarak, öncelikle işitme engelli bireyleri spor aracılığıyla topluma kazandırmayı, engelleri aşabilmelerine yardımcı olup ülkelerini uluslararası arenada temsil etmelerini sağlamayı amaçlamaktayız.

Hepimizin bildiği üzere dünya çapında büyük bir salgının etkisindeyiz. Pandemi koşulları gereği 2020 Mart ayından beri zaruri ihtiyaçlarımız haricinde dışarı çıkmamaya çalıştık, engelli sporcularımızın sağlıklarını tehlikeye atmamaları için evde spor yapmalarını öğütledik. Pandemi süreci ve sonrasında nasıl spor yapmamız gerektiğiyle ilgili tüm branşlarımız sporcu ve antrenörleriyle programlı bir şekilde internet üzerinden online eğitim toplantıları düzenledik. Pandemi sebebiyle ulaşamadığımız tüm engelli sporcularımızın ve sporseverlerin evlerinde sağlıklı ve aktif kalabilmeleri için “Pandemi Sürecinde Spor” isimli kitabımızı yayımladık. Umarız ki bu kitap ve çalışmalar ulaşamadığımız tüm sporseverler için bir rehber niteliğinde olur.

Bu amaç doğrultusunda normalleşme süreci ile birlikte pandemi koşullarına uyarak 24 branşta 700’den fazla kulüp,  11bin’den fazla lisanslı sporcumuzla yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdürüyor, bu vesile ile işitme engelli vatandaşlarımıza kendilerini spor ile ifade edebilme imkânı sağlayabiliyoruz. Bundan sonra da, daha önce olduğu gibi, işitme engelliler spor camiasına faydalı olmak için onlara hizmet vermeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasının engelli bireylerle ilgili toplumsal farkındalığın artmasına ve engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımların atılmasına vesile olmasını diliyorum. Federasyonumuzun görevini icra edebilmesinde ve faaliyetlerini yürütebilmesinde büyük destekleri bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza şükranlarımı, işitme engelliler başta olmak üzere tüm engelli kardeşlerime ve onların fedakâr ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Yakup Ümit KİHTİR

Federasyon Başkanı