Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Genel Sekreteri Murat Uygur, GESKON Yönetim Kurulu adına, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşması sonunda hakem Halil Umut Meler’e karşı gerçekleştirilen şiddeti kınayan mesaj yayınladı.

GESKON Genel Sekreteri Murat Uygur, Yönetim Kurulu adına yapmış olduğu yazılı açıklamasında, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor müsabakası sonrasında yaşanan tasvip edilemez şiddet olaylarını kınıyoruz. Spor, sevgi, dostluk, kardeşlik ve barıştır. Fifa kokartlı hakem Sayın Halil Unut Meler’e yapılan saldırı ne yazık ki sporun bu evrensel ilkelerine gölge düşürmüştür. İngiltere’nin ünlü Wembley Stadında şöyle bir yazı vardır; ‘’burada kazanmak değil, sahaya çıkıp mücadele etmek önemlidir.’’ Dolayısıyla, sporda kazanmak veya kaybetmekten daha önemli olan şey, çıkıp mücadele edip oynamaktır. Kazanılan ise dostluk, kardeşlik sevgi ve barıştır.

Murat Uygur, açıklamasının devamında, sporun ruhuna uygun olarak centilmenlik içerisinde yapılması gereken müsabakaların tam tersine şiddet görüntüleriyle anılması asla tasvip edilemez. Bu nedenlerle sayın Meler’e yapılan saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz. Yaşadığımız bu olayın son olmasını ve statlarımızda bir daha böyle olayların yaşanmamasını diliyor ve temenni ediyoruz. Başta saldırıya uğrayan hakem Halil Umut Meler’e, hakem camiasına ve tüm spor camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz dedi.