Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurtlarında yaşanan asansör kazalarıyla ilgili konuştu. Bakan Bak, “Bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor. Asansör sözleşmeleri de mercek altına alındı” dedi. Bak, yurtlardaki asansörlere “kare kod” uygulamasının getirileceğini açıkladı.

Aydın’da KYK yurdundaki asansör kazasında bir kız öğrenci hayatını kaybetmişti. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, KYK yurtlarındaki asansörler için devreye girecek yeni uygulamayla ilgili bilgi verdi.

KAREKOD UYGULAMASI GETİRİYORUZ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, kabine toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan, öğrenci yurtlarındaki asansör kazalarına ilişkin soruya “Öğrenci yurtlarındaki asansör kazalarına ilişkin soru üzerine “Asansörlerimize Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile karekod uygulaması getiriyoruz. Oradan öğrenci her şeyi şeffaf şekilde görecek. Asansörün tipi, bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgiler karekoddan görülecek. Karekodların yerleştirilmesi çok kısa süre içinde tamamlanacak” dedi.