22 Eylül 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik Spor Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında imzalanan protokol ile startı verilen Futbol Gelişim Projesi hayata geçiriliyor.

Bakanlıklarla imzalanan ve kapsamı ortak mutabakat dahilinde daha da genişletilecek protokolle uygulamaya koyulacak projenin ilk etabında 100 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Pilot uygulamanın gerçekleştirileceği Sakarya’da; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarında sınıf öğretmenlerine, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ndeki antrenör ve eğitmenlere, ayrıca Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Fakültesi Futbol Uzmanlık Alanı 4. sınıf öğrencilerine hareket eğitimi, koordinasyon, futbola özgü oyunlar özelinde temel eğitimler 4-5 Kasım tarihlerinde online, 6-9 Kasım tarihlerinde ise saha uygulamaları ile verilecek. Sakarya’da beden eğitimi öğretmenlerine de eş zamanlı olarak “çocuk futbolu sertifikasyon” programı düzenlenecek.

Sakarya’da yapılacak pilot çalışmalarla hazırlanacak rehber, projenin ilk fazında yer alacak diğer 15 ildeki süreçlere katkı sunacak. Eğitimlerin tamamlanacağı illerde ilköğretim 1. kademede “beden eğitimi ve oyun” ders saatlerinde sınıf öğretmenleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı antrenörleri ile eğitmenleri ve üniversitelerin futbol uzmanlık alanı öğrencilerinin liderliğinde 6-10 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklar için futbol odaklı aktiviteler düzenlenecek.

Sakarya’da yapılacak eğitimler öncesinde Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin ve TFF heyeti ziyaretlerde bulundu. Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Milli Eğitim İl Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Gençlik Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SUBÜ Spor Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Mirzeoğlu, Sakaryaspor Kulübü Başkanı Cumhur Genç ve Sakaryaspor Teknik Direktörü Tuncay Şanlı’yı ziyaret eden TFF heyeti, projenin uygulama aşamalarına dair süreçle ilgili paydaşlara bilgi verdi, destekleri için teşekkürlerini sundu

Projenin tüm aşamalarını yakından takip eden Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi de ilk eğitimler öncesi açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, “Sürdürülebilir başarıları yakalamak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türk futbolunun kendi kaynaklarını değerlendirmesinin, çocuklarımızın doğru ve etkili şekilde eğitilmesinin önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100.000 çocuğu futbolla buluşturmak için bakanlıklarımızın da desteği ile hayata geçireceğimiz Futbol Gelişim Projesi, futbolumuzun geleceği açısından büyük önem taşıyor. Sakarya’da gerçekleşecek ilk pilot uygulama diğer iller açısından bir rehber niteliği taşıyacak. Projede yer alacak tüm öğretmenlere, eğitmenlere ve üniversite öğrencilerine başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.